Xenter Yrkeshögskola, som är en del av Botkyrka kommun, följer Folkhälsomyndighetens rekommendation kring Sveriges gymnasieskolor, yrkesskolor och kommunala vuxenutbildningar.
Läs mer om vad som gäller inom Botkyrka kommun angående Corona-viruset på Botkyrka.se.
Om Corona-viruset
Senaste från bloggen
25 Feb 2026
Branschtidningen 3DP.se skriver om Xenters 3D-TEKNIKER
Xenter har en bred maskinpark med riktigt industriella 3D-skrivare som studenterna får lära sig. På maskinsidan har utbildningen fått förstärkning i form av en Stratasys J35 med PolyJet-tekniken och roterande byggplatta.
20 Feb 2026
Xenter har minst 10 studerande med i OS i Milano
Vi har räknat till minst 10 studerande från Xenters utbildning Livesändingsspecialist, som just nu deltar i OS-sändningarna från Milano 2026.
11 Feb 2026
Xenter startar 11 utbildningar läsåret 2026/27
Myndigheten för yrkeshögskolan har nu också beslutat vilka NY‑utbildningar som får starta hösten 2026 och våren 2027. Inom den nya utbildningsformen Nationell yrkesutbildning (NY) har Xenter fått förtroendet att starta utbildningen Marin servicetekniker.